Начална страница
Новини от последните версии
Информация за възможностите на програмата
Файлове с помощна информация за работа с програмата
От тук изтеглете програмата
Информация за контакти с мен
Бързи отговори на важни въпроси


Тук ще намерите файлове, чрез които можете да се запознаете подробно с работата с програмата Сървър и програмата Клиент

Назад към Помощни файлове

  • Настройки на други опции

  •         Общи настройки на програмата се правят в прозореца от [Настройки] - [Други]. Появява се следния прозорец:

            При промяна на повечето настройки в този прозорец се изисква рестартиране на програмата Сървър.
  • От списъка Компютри на екрана изберете колко броя компютри искате да виждате на главния прозорец на програмата. При разделителна способност 1024x768 30 броя са добра стойност. Опцията Използвай две колони показва дали главния екран ще е разделен на две колони (лява и дясна) в които ще се показват компютрите. В една колона при разделителна способност могат да се съберат нормално 15 броя компютри. Ако имате до 15 компютъра в залата, изберете 15 броя компютри на екрана и да не се използват две колони. Експериментирайте със стойностите и опцията за две колони за да изберете оптималния вариант за вашия брой компютри.

  • Чрез опцията Предупреждение преди края на лимита можете да зададетe колко секунди преди да свърши лимита на компютрите пуснати с лимит, Сървъра да ви уведоми за това. Ако е избрана опцията, оставащото време на компютъра ще си промени фоновия цвят толкова секунди преди да свърши лимита, колкото сте задали в списъка на опцията. Списъка На всеки показва на колко секунди Сървъра да изпраща информация до Клиента че времето му привършва. Ако на клиентския компютър има файл с име Time_Warning.wav в системната директория на Windows (за XP тя е обикновено C:\Windows\System32) той ще се чува в слушалките. Този файл може да го вземете от където искате и да го копирате в системната директория с името Time_Warning.wav. Добре е да е по-кратък като време от секундите, избрани от списъка На всеки. Заедно с просвирването на файла (ако го има), иконата на програмата Клиент която се намира до часовника на Windows ще започне да мига. Това ще подсети клиента че времето му привършва.

  • От списъка Опресняване на използваното време указвате на колко секунди програмата Сървър да преизчислява натрупаните суми на клиентите. Стойност от 10 секунди е препоръчителна.

  • От списъка Опресняване на категорията от клиента указвате на колко секунди програмата Клиент да "преглежда" какви програми се използват. След това ще изпрати на Сървъра информация кои са те, за да може той да записва логове за използването на програмите (ако е избрана опцията Записвай информация за работата на програмите). Стойност от 30 секунди или повече е препоръчителна.

  • От списъка 'TimeOut' за връзките с клиентите указвате продължителността на времето, през което ако Сървъра няма връзка с клиентските компютри да счита, че връзката е прекъснала. След като изминат указаните секунди без отговор от Клиента, Сървъра ще затвори връзката и ще започне да се опитва да се свърже отново. Стойност от 60 секунди е препоръчителна.

  • Чрез опцията Записвай състоянието на връзките с клиентите можете да кажете на Сървъра дали да си записва състоянието на връзките с Клиентите. След това ще може да се гледа в логовете кога Сървъра е осъществил връзка с клиентските компютри, кога е прекъснала връзката и колко време е изминало до следващото свързване.

  • В полето Текст когато клиента е спрян можете да напишете кратък текст, който да стои на екрана на клиентските компютри, когато на тях няма клиенти. Надписа ще се показва само ако не сте избрали опцията Показвай картинки през.

  • В полето Име на клуба напишете текст, който също да се показва на екрана, когато клиентския компютър не е зает. Този текст няма да се показва ако сте избрали опцията Показвай картинки през.

  • От опцията Показвай картинки през можете да укажете през колко секунди да се "въртят" картинки на екрана на клиентския компютър когато не е зает. Преди това да е възможно, ще трябва да създадете на всички клиентски компютри директория с едно и също име на един и същ диск (примерно на всички компютри създайте директория D:\Pics). В тази директория сложете JPG, BMP или GIF файлове с подходящи размери. Напишете името на директорията в полето Директория на клиентските компютри.

  • От опцията Позволявай на 'И-Нет юзер' свързване през Internet/GSM можете да позволите свързването от друг компютър със Сървъра. Ако имате такова право в [Настройки] - [Персонал] ще можете от друг компютър, с помоща на Internet Explorer (или друг Browser) да се свържете със Сървъра, да си напишете името и паролата и да гледате информация от логовете и текущото състояние на компютърната зала. За целта, компютъра където е инсталирана програмата Сървър трябва да има IP адрес, който е достъпен от компютри извън залата. Например ако IP адреса на компютъра където работи програмата Сървър е 100.101.102.103 за адрес напишете http://100.101.102.103 - по същия начин можете да се свързвате със Сървъра и чрез GSM който поддържа протокола WAP. Информацията, която съм направил като отговор на GSM (WAP) заявка е по-кратка. HTTP сървъра, който съм реализирал в програмата Сървър използва стандартния HTTP порт 80, така че той трябва да е позволен за връзки "от вън" (обърнете се към Администратора на вашата мрежа за повече информация). Ако искате да промените стандартния порт 80 и да накарате вградения HTTP сървър да очаква връзки на друг порт трябва да изпълните следното: Създайте файл с име User.ini в директорията на програмата Сървър (ако вече имате такъв файл просто го отворете с Notepad). Вътре във файла добавете следните два реда:
            [HTTP Server]
            LocalPort=6000
    Като цифрата 6000 представлява порта, на който искате вградения HTTP Сървър да очаква връзки. Променете тази цифра по ваше желание. Ако промените порта по този начин и той е различен от 80, за да се свържете със Сървъра трябва изрично да изписвате и порта примерно по следния начин: http://100.101.102.103:6000 . Реда със съдържание [HTTP Server] трябва да го има само веднъж във файла User.ini.

  • Опцията Клиентите да могат да си спират компютъра от място ви дава възможност да позволите на клиентите да си спират компютрите без намесата на оператор. Това става от прозореца на клиентската програма с натискането на бутона Спри ми времето. Можете да позволите тази опция само за компютри, които са пуснати на клиентска карта с избирането на опцията Само за пуснатите на клиентска карта.

  • Опцията Клиентите да могат да си пускат компютъра от място ви дава възможност да позволите на клиентите, които имат клиентски карти да си пускат компютър без намесата на оператор. Това става като се задържи бутона BackSpace за около 5-6 секунди на спрян от Сървъра клиентски компютър. Ще трябва да се появят 2 полета. В първото клиента трябва да напише номера на клиентската си карта а във второто паролата си и да натисне бутона OK. Това трябва да се извърши в рамките на 30 секунди. Ако паролата отговаря на написания номер на клиентска карта, Сървъра ще стартира компютъра и на екрана на клиента ще се покаже информация за картата.

  • Опциите Забрана на градацията на бутоните и Забрана на специалните събития на бутоните променят изгледа на бутоните на програмата. Първата премахва градацията и те ще изглеждат "плоски". Втората ще забрани промяната на дебелината и цвета на шрифта на бутоните, когато мишката застане върху тях.

  • Опцията Записвай информация за работата на програмите указва на Сървъра дали да си записва информация за това, коя програма от клиентските компютри се използва и колко. За подробности погледнете Преглед на логовете на програмата.

  • Чрез опцията Бонуса да важи само за 'Отворено време' указвате дали бонуса, който се настройва от [Настройки] - [Цени и категории] да важи само за компютрите, които няма лимит (които са на 'отворено време'). За подробности какво представлява бонуса, погледнете Настройки на цените и пакетите.

  • Опцията Променлива цена според заетостта на клуба ви дава възможност да кажете на Сървъра да си променя сам цената на час, според това, каква част от компютрите са заети. Чрез списъците Мин.заетост= и Макс.заетост= можете да укажете в какви граници да се променя цената на час. Мин.заетост е когато нито един компютър не е зает. Макс.заетост е когато всички компютри са заети. Ако искате при малко заети компютри цената да е по-малка, от списъка Мин.заетост= изберете стойност по-малка от 100% а от списъка Макс.заетост= изберете стойност по-голяма от 100%. Ако искате при малко заети компютри цената да е по-голяма от колкото при повече заети компютри, направете стойността от Мин.заетост по-голяма от тази на Макс.заетост. Променливата цена се изчислява на базата на общата цена на час, настроена в Настройки на цените и пакетите. 100% означава същата цена като общата, 50% означава половината от общата цена на час, а 150% означава общата цена умножена по 1,5. От опцията Променливата цена да е кратна на (лв.) можете да зададете кратността на сумите. От списъка Интервал на опресняване на променливата цена за пуснатите компютри в минути означава, през колко време да се прилага новата изчислена променлива цена за вече пуснатите компютри. Представете си следната ситуация. Ако клуба е празен, цената примерно е 0,70 лв./час (ако сте задали Мин.Заетост=70% и обща цена от 1 лв./час). Сяда един клиент на някой компютър и неговата цена за 1 час ще е 0,70 лв. Когато клиента заеме един от компютрите, Сървъра преизчислява променливата цена и тя вече е "по-близко" до тази, която е зададена в Макс.заетост. Приемаме че при максимална заетост цената е по-висока от тази при минимална заетост. Тоест след като се заеме един компютър от клиента, цената ще се увеличи от 0,70 лв./час примерно на 0,80 лв./час (това зависи от процентите, които са дадени в Мин.заетост и Макс.заетост). Ако след 1 минута още един клиент седне на втори компютър, той "започва" с цена 0,80 лв./час. Но цената за първия клиент ще стои още толкова време на 0,70 лв./час, колкото му е нужно на Сървъра да "прехвърли" поредните 10 минути (приемаме че в Интервал на опресняване на променливата цена за пуснатите компютри в минути е зададено 0:10). Идеята на тези минути е, клиентите които са седнали на определена цена, тя да не им се променя в момента, в който някой друг клиент заеме още един компютър, а да има известен "гратисен" период. По-големи стойности в минути увеличават този "гратисен" период. Но пък ако някой клиент седне при голяма заетост на клуба, когато цената на час е голяма (според настройките на Мин.заетост и Макс.заетост), и малко след това в клуба остане само той, ще трябва да "изчака" зададените минути за да му се намали цената. Ако искате цените за вече пуснатите компютри да се преизчисляват възможно най-скоро след промяна на заетостта на клуба, изберете стойност 0:01 (1 минута).

  • Списъка Брой на едновременните свързвания показва на сървъра с колко клиентски компютъра да се опитва да се свързва наведнъж, когато програмата Сървър се стартира. За зали с до 20-30 компютъра, стойност 5 е препоръчителна. За зали с повече от 30 компютъра можете да зададете по-големи стойности. Това съм го направил с цел, при големи зали (с повече от 50 компютъра), Сървъра да не се опитва в един и същ момент да се свързва с всички компютри (при което бяха забелязани известни проблеми), а на "порции" от по 5, 10, 15 или колкото сте задали в списъка. Времето между две "порции" е 5 секунди. Тоест ако имате 30 компютъра и сте задали стойност 10, когато стартирате програмата Сървър, тя ще се свърже първо с компютри от 1 до 10, след 5 секунди с 11 до 20 и след още 5 секунди с 21 до 30.

  • Списъка Клиента да се самоблокира след (мин.) показва колко минути след прекъсването в комуникацията между Клиента и Сървъра, клиентския компютър да се самоблокира (все едно че му е натиснат бутона Стоп). Тази настройка съм я въвел, защото не бива да се позволява работа на клиентските компютри, без да има Сървър който да ги управлява. Стойност от 10 минути е добра. Ако обаче смятате, че бихте могли да имате проблеми с компютъра, където е инсталиран Сървъра, увеличете тези минути. Това ще ви даде повече време да реагирате, ако се наложи продължително рестартиране на Сървъра (примерно рестартиране със сканиране на диска преди да се стартира Windows), или пък ако трябва да смените някакъв хардуер по него.

  • Ако изберете опцията За персонала да се пуска от "Пусни го за:" в СПЕЦИАЛНИ тогава компютри за персонала ще могат да се спират само ако са били пуснати за това от "Пусни го за:" в прозореца Специални. Ако смятате да давате достъп до персонала да ползват компютри е добре да изберете тази опция. Когато някой компютър се стартира по този начин, неговия номер ще е с различен цвят от останалите и лесно се вижда че е пуснат за персонала.

  • От списъка Формат на датата можете да изберете как да се представят датите в програмата - изберете формата, който е най-удобен за вас.

  • Ако изберете опцията Автоматична проверка за нова версия на всеки 168 часа Сървъра ще проверява и ще ви уведомява, ако на страницата има нова негова версия.

  • Ако изберете опцията Използвай специална отстъпка ще можете от прозореца Специални да пускате компютри на отстъпка, различна за всеки компютър.

  • Опциите Безплатните минути да не важат за часовите пакети и Безплатните минути да не важат за ценовите пакети показват дали при пускане на компютър за някакъв пакет, за него да не се взимат впредвид безплатните минути, които се настройват в прозореца от менюто [Настройки] - [Цени и категории].

  • Ако изберете опцията Всеки час да е по-евтин с ще укажете на Сървъра, с каква сума всеки следващ час след първия да е по-евтин от предния. Ще се появи списък със сумата, с която трябва да се намалява всеки час след първия. Ако примерно сте задали стойност 0,10 и цената на час ви е 1 лв./час, първия час на използване на компютъра ще се таксува по 1 лв./час, втория по 0,90 лв./час, третия по 0,80 лв./час и т.н. Можете да ограничите цената да не става по-малка от определена стойност чрез списъка Цената на час да не става по-малка от.

  • Опцията Артикулите от 80 до 99 да се раздават като награди ви дава възможност да раздавате награди на клиентите. Наградите примерно могат да са 2 безплатни часа, 5 безплатни часа, безплатно безалкохолно или каквото пожелаете. Тези награди трябва да ги въведете в прозореца с артикулите, като им настроите цената им да е 0,00 лв. и с желано от вас количество. Тези артикули трябва да ги въведете между 80-тия и 99-тия артикул. Честота на раздаване на наградите представлява колко често да се падат награди. Награди се дават на случаен принцип при пускане на клиентски компютър от Сървъра. Ако Сървъра "реши" че е време да се даде награда, на клиентския компютър излиза съобщение че е спечелена награда и каква е тя. На Сървъра също излиза съобщение. Когато клиента види надписа може да си поиска наградата от операторите, които примерно могат да ги дават във вид на картончета за безплатните часове които след това да се използват, или пък наградите могат да се дават на момента. По-голяма стойност на честотата означава по-често раздаване на награди. Когато Сървъра даде награда, тя се изписва от артикулите. Сървъра избира на случаен принцип коя от всичките конфигурирани награди да даде.

  • Ако изберете опцията Записвай сумата на артикулите при СТОП на компютъра, сумата на артикулите, които се добавят към компютър (не към Бара) ще се записва в общия оборот на Бара тогава, когато компютъра се спре, а не в момента на добавянето на артикулите.


  •         Не използвайте опцията Позволявай използването само на познати програми (добавете ги в категориите Интернет, Чат, Игри и Защитени програми). Посочената може да не се поддържа в бъдещи версии на програмата.

    Назад към Помощни файлове